biuro księgowe suchy las niemieckie prawo pracy dla polaków

Z jednej strony niezwykle ważne jest to, aby z pokolenia na pokolenie przekazywać zwyczaje, które były ważne dla naszych przodków i które jednocześnie są ważne dla nas. Jest coś niesamowitego w możliwości powtarzania czynności, które wykonywały także pokolenia przed nami, bo dzięki temu możemy czuć z nimi jedność. Możemy mieć poczucie, że to co było ważne dla nich, jest również ważne dla nas. Jednocześnie podtrzymywanie tamtych tradycji nie stoi na przeszkodzie temu, abyśmy mogli tworzyć również własne zwyczaje, które będą znane tylko w naszej rodzinie i które tylko dla nas będą ważne.

To nie musi być nic ważnego, ale najważniejsze jest to, żeby było to coś, co będzie sprawiało przyjemność wszystkim członkom naszej rodziny.

Co to może być?

Bardzo często myśląc o zwyczajach i tradycjach do głowy przychodzą nam różne wielkie uroczystości, wydarzenia, gesty, które wiążą się z ważną symboliką. Ale zwyczaje, które ustanowimy tylko dla naszej rodziny wcale takie nie muszą być. To mogą być z pozoru mało ważne rzeczy, które jednak dla nas będą ważne, w których każdy członek naszej rodziny chętnie będzie brał udział i które cały czas pomogą nam być blisko siebie.

Może ustalimy, że naszym cotygodniowym zwyczajem będzie organizowanie w sobotę domowego kina, z dobrym filmem, popcornem i zasłoniętymi oknami? A może takim zwyczajem będą wycieczki raz w miesiącu, podczas których będziemy poznawali bliższe i dalsze zakątki naszego kraju? Możliwości jest naprawdę wiele, ale jeśli taki zwyczaj ma się utrzymać, jeśli faktycznie ma nas do siebie zbliżać to powinniśmy wybrać coś takiego, co będzie sprawiało przyjemność nam wszystkim i na co wszyscy będziemy czekali z utęsknieniem. Kto wie, może taki zwyczaj tak bardzo spodoba się naszym dzieciom, że będą chciały go podtrzymywać również wówczas, gdy założą już własne rodziny.

Zazwyczaj tworzy się coś własnego

Bardzo często jest tak, że wokół zwyczajów, które panują w danym kraju, każda rodzina ma coś swojego. To oznacza, że te zwyczaje z jednej strony są podtrzymywane, z drugiej mogą się trochę między sobą różnić.

Kiedy dwoje ludzi postanawia założyć rodzinę, może się okazać, że to ich obchodzenie jakiegoś zwyczaju będzie się między sobą trochę różniło. Wówczas niezwykle ważne jest to, aby pójść na kompromis. Może dany zwyczaj będzie w całości przejęty od jednej strony, a jakiś inni w całości od drugiej? A może zostaną połączone, tak aby dopasować je do nowej, właśnie powstałej rodziny? Ważne jest jednak to, żeby z jednej strony jak najmniej ingerować w te zwyczaje, które znane są od lat i odnoszą się do całego narodu czy regionu, a z drugiej żeby tworzyć też własne zwyczaje, które będą określały naszą rodzinę.
Powinniśmy pomyśleć jakie zwyczaje chcemy utrzymać w niezmieniony sposób, jakie chcemy stworzyć nowe.

Jeśli tworzymy nową rodzinę, to musimy się również zastanowić, jak połączyć obchodzenie tych najważniejszych zwyczajów, aby każdy był zadowolony.