mecenas-lodz.com.pl https://eretina.pl/

Często myśląc o wadach wzroku myślimy przede wszystkim o osobach dorosłych. To tutaj wraz z wiekiem ten wzrok się pogarsza, a co się z tym wiąże, zrozumiałe jest, że takie osoby muszą zacząć nosić okulary. Jednak musimy sobie zdawać sprawę z tego, że również dzieci powinny regularnie odwiedzać okulistę, ponieważ u nich także, niepostrzeżenie może dochodzić do pogorszenia się widzenia.

Na co zwracać uwagę, aby mieć pewność, że nie przeoczymy tego ważnego momentu i zabierzemy dziecko do okulisty wtedy, gdy faktycznie będzie to konieczne?

Czasami wiadomo od razu

Czasami zdarza się, że dzieci rodzą się za wcześnie, a wówczas konieczna jest wizyta u okulisty, aby mógł on ocenić czy wzrok dziecka rozwija się prawidłowo. Czasami wiemy od razu, że potrzebujemy pomocy tego specjalisty, ponieważ zauważamy, że oczy naszego dziecka są zaczerwienione, albo wyraźnie dostrzegamy, że jedno z nich delikatnie ucieka w bok. W takich chwilach rodzice się nie wahają i jak najszybciej starają się zapisać na wizytę do dziecięcego okulisty, chcąc aby to on swoim doświadczonym wzrokiem sprawdził, co dzieje się z oczami ich dziecka i żeby zaproponował odpowiednie rozwiązanie, które zatrzyma cały ten proces.

Takie sytuacje są bardzo ważne i jednocześnie nie pozostawiają praktycznie żadnych złudzeń odnośnie tego, jak rodzice powinni się zachować. Jednak prawda jest taka, że czasami zmiany postępują bardzo wolno, a to oznacza, że trudno jest je wykryć. Dlatego też, jeśli chcemy mieć pewność, że zauważymy wszelkie nieprawidłowości od razu, gdy tylko się pojawią, powinniśmy uważnie obserwować dziecko i jego zachowania.

Tak, abyśmy wychwycili wszystkie, nawet najmniejsze i pozornie nic nie znaczące zmiany.

To powinno nas zaalarmować

Jeśli nasze dziecko zaczęło narzekać na ból głowy i takie sytuacje się powtarzają, chociaż powinno być wypoczęte. Jeśli nisko pochyla głowę podczas czytania lub pisania.

Jeśli mruży oczy, aby coś dojrzeć, to niewątpliwie powinny być dla nas sygnały, że dzieje się coś złego i jak najszybciej powinniśmy udać się do okulisty. Co ważne, powinien to być okulista dziecięcy, który nie tylko będzie miał tutaj odpowiednie doświadczenie, ale który także poda naszemu dziecku odpowiednie krople do oczu, które będą zmniejszały ich możliwość akomodacji, które niewątpliwie zaburzałyby wyniki takiego badania. Może się okazać, że wada będzie bardzo mała, ale im szybciej ją wykryjemy, tym większa będzie szansa, że ją zahamujemy, a nasze dziecko nie będzie się już męczyło z bólem głowy, spowodowanym wytężaniem wzroku.

Warto zobaczyć, gdzie w naszej okolicy działa dziecięcy okulista. Co więcej, powinniśmy również sprawdzić, jakie ma on doświadczenie i opinie, bo tylko tak będziemy mogli określić, czy będzie to specjalista odpowiedni dla naszego dziecka, czy jednak powinniśmy poszukać jakiegoś innego okulisty.

www.amhcoaching.pl